אתגר באזרבייג׳ן

                                       אתגר באזרבייג׳ן

כתב: יוסי רוזנמן

 

unnamed

אזרבייג'ן

ארץ האש ואחת העתיקות בעולם. אוכלוסייה שרובה מוסלמית המערבת בתוכה מסורת וחילוניות כאחת, תוך שימת דגש על הפרדה בין דת למדינה.

המטבח האזרבייג׳ני מגוון ומיוחד והנופים ההרריים מרתקים. באקו היא הבירה הקוסמופוליטית הנושקת לצידם של הכפרים והעיירות הפסטורליות.

כל זה משאיר את המבקר במקום עם ניחוח נעים וטעם של עוד…

כעיתונאי, חבר מועדון האופנועים הישראלי, יצאתי בחודש אפריל 2016 כחבר במשלחת עיתונאים של האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית במטרה לסקר את איזור אזרבייג׳ן שבחבל הקווקז ולהניע מהלך ליצירת תכנית לטיולי אופנועים וג׳יפים באיזור שנחשב עדיין כבתול לטיולים מסוג זה.

הכניסה לארזרבייג׳ן מחייבת ויזה:

לישראלים – 40$.

לבעלי דרכון אירופאי – 60€.

 

unnamed (5)unnamed (4)unnamed (3)unnamed (2)

בכל הפגישות הרשמיות שקיימתי עם נציגי ממשל ותיירות ביניהם סגן ראש הממשלה מר ״עלי חסנוב״, סגן השר לענייני מיסוי מר "אילקין ולייב" ושגריר ישראל בארזרבייג׳ן מר ״דן סתיו״, הודגש הצורך בפיתוח התיירות לארזרבייג׳ן. אני סיפרתי על פעילותו הענפה של המועדון בארץ ובחו״ל והצעתי לקדם את טיולי האופנועים והג׳יפים באזרבייג׳ן.

המארחים קיבלו בברכה את האתגר שהצבתי בפניהם וכמובן הביעו את רצונם לקדם הנושא ולסייע בכל הקשור בבניית תכנית טיול וטיפול בכל הקשור בהשכרת אופנועים וג׳יפים על ידי חברות מקומיות ובתוך כך לבדוק אפשרות מתן חסות של חברות ההשכרה לנושא כולו הכולל מדריך מקומי, רכב ליווי וכו׳.

חברים יקרים!

באזרבייג'ן ניתן לחוש את רוסיה, את הקווקז, את איראן ואת תורכיה. זוהי ארץ המציעה למבקר בה נופים יפהפיים, בעיקר הרי הקווקז. יש בה אתרי סקי, אתרי תרבות – כמו ציורי הסלע המופלאים הנמצאים  ב״גובוסטן״ (שהוכר על ידי ״אונסקו״ כאתר מורשת). אומנות עתיקה, עיירות שנבנו על דרך המשי. יש בה שרידים לפולחן האש הזורואסטרי, בתי כנסת וכמובן מסגדים. יש בה גם אוכל משובח שעיקרו מורכב משיפודי בשר על האש, כבש בצורותיו השונות ותבשילים תורכיים. מעורבים עם פרסיים.

רוב תושביה של אזרבייג'ן הם מוסלמים חילונים, האזור כולו מורכב מכ-14 קבוצות אתניות שונות אשר חיים זה לצד זה בשלום ובכבוד הדדי. אזרבייג׳ן נחשבת לאחת המדינות הפחות דתיות בעולם. מיקומה האסטרטגי במרכז אסיה הביא לכך ששליטים רבים ניסו לכבוש אותה במהלך השנים כאשר הייתה בשליטה תורכית, פרסית ורוסית. בשנת 1991, כמו רבות ממדינות הגוש הקומוניסטי לשעבר, קיבלה אזרבייג'ן עצמאות ומיד לאחר קבלת העצמאות פרצה המלחמה בינה לבין ארמניה השכנה על השליטה בחבל נגורנו קרבאך. המלחמה שנמשכה כשנתיים, הסתיימה בכך שניתנה אוטונומיה לחבל ארץ זה אך השליטה נשארה בידי ארמניה והאזרחים האזרים שחיו בחבל ארץ זה, נעקרו ונאלצו לעבור לשטח שבבעלות אזרבייג׳ן.

הסכסוך הארוך עם השכנה ארמניה נמשך עד עצם היום הזה. למרות הדיונים הרבים שמתקיימים כבר שנים רבות בתיווך רוסי על החזרת חבל ארץ זה לידי אזרבייג׳ן, ממשיך האזור לגבות קורבנות רבים עקב התנגדות הארמנים להחזרת השטח.

לאזרבייג'ן ולישראל שיתוף פעולה מאז 1992. אזרבייג'ן היא אחת מהמדינות הבודדות בעולם בעלת רוב מוסלמי שמקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

unnamed (6)unnamed (8)unnamed (9)unnamed (10)unnamed (7)

לישראל שגרירות בבאקו בירת אזרבייג'ן מאז 1993. השגריר הנוכחי דן סתיו אתו נפגשנו, ציין בפנינו את החשיבות בפיתוח ושימור הקשר עם אזרבייג׳ן על כל היבטיו השונים.

ממשלת אזרבייג'ן, למרות מספר הבטחות שנתנה במהלך השנים, בחרה שלא לפתוח עדיין שגרירות בישראל.

הכביש משדה התעופה לעיר הבירה ״באקו״ הינו אוטוסטראדה חדישה, שלושה נתיבים לכל כיוון. נסיעה מהירה ונוחה לעומת הכבישים מחוץ לעיר שחלקם טובים אך במקומות רבים באזורי הכפרים וההרים, רצוי לנוע ברכב 4×4 או אופנוע שטח. במקומות אלו יש הרבה מהמורות ובורות הגורמים לקפיצות וחוסר יציבות ברכיבה.

בכל הדרכים והכבישים המובילים ל״באקו״ נישאת דמות שלא ניתן להתעלם ממנה והיא דמותו של הנשיא לשעבר ״היידר אלייב״ מי שהיה שליטה של אזרבייג׳ן מאז התמוטטות הדב הסובייטי בשנת 1993 ועד מותו בשנת 2003. אז קיבל את כס הנשיא בנו ״אליהם אלייב״. דמותו של אלייב האב מלווה אותנו בכל מקום אליו נלך, בין אם זה מוזיאון, רחוב, דרך ראשית או פארק – תמונתו ורוחו של המנהיג מתנוססת בכל מקום. כל המקומות האטרקטיביים נקראים על שמו, החל מהפארק הגדול והיפה בבאקו ועד המוזיאון הגדול והמהודר לאומנות מודרנית שבו ניתן לראות את מכוניות היוקרה ששמשו את הנשיא דאז. גם האוסף הפרטי הגדול (עשרות מכוניות יוקרה עתיקות) של הנשיא המכהן ״אליהם אלייב״ מככבות במוזיאון ומאובטחות בצורה קפדנית ביותר. המכוניות מהעתיקות בעולם ביניהם המכונית הראשונה שכיכבה בסרטו הראשון של ג׳יימס בונד.

unnamed (15)

unnamed (11)unnamed (12)unnamed (13)unnamed (16)

בואך לעיר העתיקה נמצא מוזיאון הספרים המיניאטוריים, בו אוסף נדיר של ספרים מיניאטוריים מכל קצוות תבל.

באקו הבירה ממוקמת על חצי האי Abş eron במערב הים הכספי, חצי האי מהווה את הקצה המזרחי של המדינה וזרוע בשדות ענקיים של משאבות הנפט הפועלות רוב שעות היממה ושואבות את הזהב השחור הטמון במעמקי האדמה ואשר מהווה את הבסיס החשוב ביותר בכלכלת המדינה.

unnamed (14)
הטיילת בעיר מובילה אותנו אל פאתי העיר העתיקה – ומעניין לראות כיצד העיר שמורה, מסודרת ונקייה. כאשר עולים לראש "מגדל הבתולה" – קומה ועוד קומה ועוד אחת – עד שמגיעים לרחבה שצופה על כל העיר העתיקה, המראה מרהיב. ניתן לצפות גם על החוף והים הכספי תוך מבט פנורמי על כל העיר הגדולה.

הסובב בעיר יכול להבחין במנופים הרבים המוצבים ברחבי העיר ומהווים חלק בלתי נפרד מהנוף המצביע על תנופת הבניה הענפה בעיר כולה ולראות את הישן מול החדש תוך שימת הדגש על העיצוב הארכיטקטוני מודרני והמיוחד של המבנים הרבים המצופים זכוכית בוהקת ומתנשאים לגובה רב.

באקו והאזורים הסובבים אותה מציעים את בתי התה המסורתיים והייחודיים. כמו גם שפע המסעדות המציעות את האוכל האותנטי החל מהלחם הייחודי למדינות הקווקז האפוי בצורתו המיוחדת בטבון, פלטת הגבינות הלבנות והירקות המוגשים בשלמותם, לצד בשר הכבש המככב על כל שולחן – הצלעות, הקבבים ושומן הכבש העשוי על האש בצורה ובאיכות שרק אזרבייג׳ני יודע להכין וכמובן ה״קוטב״ שהוא מאכל בצק דק הממולא בתרד והנחשב לסמל המאכל העממי.

באקו הבירה משמשת גם כעיר נמל גדולה ואוכלוסייתה מונה כ-2,500,000 נפש.

unnamed (20)unnamed (17)unnamed (18)unnamed (19)

 

 

התרבות האזרית משלבת בתוכה סממנים מתרבויות שונות. לשונם שייכת לקבוצת השפה הדומה לתורכית, מרבית התושבים הינם מוסלמים שיעים, כמו הפרסים. עם זאת, סגנון החיים של השכבה המשכילה הושפע מדרך החיים הרוסית החילונית במהלך 70 השנים בהן שלט המשטר הסובייטי.

האוכלוסייה האזרבייג׳נית מונה כיום כ-9,000,000 נפש והמשטר הינו רפובליקה דמוקרטיה פרלמנטרית. 123 חברים מונים חברי הפרלמנט.

לאזרבייג׳ן גבולות עם איראן, ארמניה, רוסיה וגאורגיה. הים הכספי מהווה רצועת חוף לאורכה של המדינה.

 

באזרבייג'ן קהילה יהודית עתיקת יומין שהתקיימה בהרי הקווקז באזור אזרבייג'ן של היום. הקהילה הוקמה במאה ה-3-5 לספירה, כחלק מגלות בבל או פיזור היהודים ברחבי האימפריה הפרסית. הקהילה, שבמשך אלפי שנים, כללה אך ורק את יהודי ההרים, התקיימה שנים רבות בסגר יחסי וקיימה יחסים רק עם הקהילות האחרות באזור הקווקז. לאחר כיבוש אזרבייג'ן על ידי ברית המועצות הורחב הקשר גם עם קהילות ברית המועצות השונות.

יהודי אזרבייג'ן נכללים ביהודי ההרים וזהו אחד הריכוזים הבולטים שלהם. רוב בני הקהילה עלו לישראל בשנות ה-90, עם התפרקות ברית המועצות והם נכללים בקטגוריה של "יהודי הקווקז".

כיום יש באזרבייג'ן לפי הערכות שונות כ-16,000-30,000 יהודים, רובם בבאקו והם מתחלקים ל-3 קהילות משנה:

קהילת היהודים ההרריים – שיושבים שם כבר מהזמן הקדום. הקהילה הגדולה ביותר מבחינת גודל האוכלוסייה.

קהילת היהודים האשכנזים – שהתיישבו שם מסוף המאה ה-19, תחילת המאה ה-20 ובתקופת מלחמת העולם השנייה.

קהילת יהודי גאורגיה – שהתיישבו בבאקו בתחילת המאה העשרים.

בנוסף לאלה ישנן קהילות יהודיות קטנות בערים ועיירות אחרות. באזרבייג'ן פעילים תנועות נוער ציוניות, כמו נתיב, הצופים ובני עקיבא, אשר פועלות בשיתוף הסוכנות היהודית ושגרירות ישראל בבאקו.

המרכז החינוכי היהודי הגדול בו ביקרתי נקרא ״אור אבנר״ ומנוהל על ידי אנשי חב״ד, נמצא בעיר באקו, נבנה מתרומתו של ״לב לבייב״ ולומדים בו מספר רב של תלמידים מכל הגילאים.

unnamed (21)unnamed (24)unnamed (26)unnamed (27)unnamed (25)

 

הקהילה היהודית המשמעותית ביותר אחרי באקו נמצאת בעיירה ״קראסניה סלובודה״ הנמצאת בקרבת העיר קובה. מושל האיזור מר ״ישר ממדף״ אתו נפגשתי, סיפר שבאזור מתגוררים כ-4,500 יהודים לערך. בין העיירה לעיר קובה המוסלמית, מפריד הנהר קודיאלצ'אי. האוכלוסייה באזור מתפרנסת מגידול כבשים, שיווק תפוחים ושטיחים. בעבר התגוררו בעיירה כ-18,000 יהודים והיו קיימים בה 17 בתי כנסת, אך בשנת 1938, שליט ברית המועצות סטלין, הגלה את הרבנים לסיביר וסגר את כל בתי הכנסת בעיירה למעט אחד הפעיל עד היום.

מפאת העובדה שהעיירה מבוססת על טהרת היישוב היהודי ובה מתגוררים אך ורק יהודי ההרים היא זכתה לכינוי ״העיירה היהודית האחרונה״ (בעיירה נמצאת גם אנדרטת הזיכרון הגדולה והמשמעותית לזכר הרוגי המלחמה בנגורנו קראבך).

כיום פעילים שני בתי כנסת ובית מדרש בעיירה וכן מצויים בה שליחי תנועת בני עקיבא ושליחי תנועת חב"ד. כראש המועצה היהודית משמש כיום פסח דוידוביץ אשר אמר שיקדם בברכה כל ביקור וציין שמעבר לבתי מלון רגילים המצויים באזור ניתן להתאכסן גם באכסניות מקומיות. ראוי לציין שבתי המלון הם ברמה בינונית כמו כן גם האכסניות היכולות לקלוט כמה עשרות של מבקרים. שירותים ומקלחות ברוב המקומות משותפים ונמצאים בקצה המסדרון.

לסיום!

ברצוני להודות לאנשים שעזרו לי במהלך הכתבה;

למלווה האחראי מר ״לב ספיווק״ שלמעשה מתגורר בישראל ומשמש כשגריר של כבוד בין המדינות. לד״ר ״אלכסנדר שפירו״ המשמש כיו״ר העמותה לחיזוק הקשר הבין לאומי עם יהודי התפוצות באייזרבייג׳ן.

הליווי הצמוד והאיכותי שקיבלנו מכל אחד מהם, גרם לי להבין ולהשכיל בכל הקשור לאיזור בהיבט המדיני, הפוליטי והתיירותי, בזכותם יכולנו לפגוש את נציגי הממשלה, התיירות והכלכלה ובתוך כל זה, לראות ולהתרשם מקרוב מהנופים הסובבים את העיר ״באקו״ ולהחשף להליך פיתוחה של המדינה בכלל והעיר באקו התוססת והססגונית בפרט.

unnamed (28)unnamed (29)

פורסם בקטגוריה ארועים ופעילויות, חו"ל - המלצות למסלולים וחברות השכרה, חו"ל - טיולים, כללי, סיפורי חברים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על אתגר באזרבייג׳ן

  1. מאת ניצן‏:

    שלום, אחלה כתבה. אני ובת זוגתי מעוניינים לעשות טיול אופנוע באוקטובר הקרוב באזרבייג'אן. האם אפשרי מבחינת מזג האויר? האם נוכל לעלות לכיוון ההרים? מה הדרך הטובה ביותר לשכור אופנוע (לא משהו מפלצתי, גם 250 מספיק לנו) מה העלות המשוערת לחודש טיול? נשמח להבין יותר, האם ניתן לפנות אליך אישית?.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *