מאבק הרוכבים למען ביטוח חובה הוגן

הודעה בנושא ההתייקרות הצפוייה בביטוח חובה לרכב דו גלגלי

בימים האחרונים ומאז שהודלפה לתקשורת ההודעה על כוונת האוצר לייקר את תעריפי ביטוח החובה לרכב דו גלגלי, כל קהילת רוכבי האופנועים והקטנועים נכנסה לכוננות עליונה.

מועדון האופנועים הישראלי ופעיליו, בעזרת רבים וטובים מענף הדו גלגלי בישראל, הובילו את המאבקים למען ביטוח חובה צודק בשנת 2006 ובשנת 2009 ובשניהם הושגו לא מעט הישגים ששמרו על יציבות בתעריפים ומנעו התייקרויות שהיו מנת חלקנו באופן קבוע.

מאז 2009 חל שינוי ברכיב ההעמסה (אחוז העמסה בשיעור קבוע), בהסכם החצייה (לטובת הרכב הקל) ומסלול ביטוח חובה וולנטרי עם השתתפות עצמית. לאורך השנים קיימנו דו שיח שוטף עם נציגי האוצר ולקחנו חלק באין ספור דיונים בוועדת הכלכלה והכספים שכל עניינם- בלימת התייקרות בתעריפים וזאת למרות ולנוכח העליה המדאיגה בהיקף תאונות הדרכים בהן היו מעורבים רוכבי דו גלגלי.

חשוב לציין שתעריפי ביטוח החובה (הסדר ביטוח שיורי ומנגנון לקביעת התעריף) לרכב דו גלגלי נותרו ללא שינוי מאז שנת 2012 ועד פרסום התעריפים האחרון.
בתאריך 2.8.2016 פורסם תיקון והוכנסו סעיפים לטובת תלת-גלגלי ואופנועים בעלי מערכות בטיחות.

בשבוע שעבר הודלפה לתקשורת הודעה ממנה למדנו על כוונת האוצר לייקר את תעריפי ביטוח החובה בשיעור ניכר וזאת בעקבות מסקנות ועדה שהקים משרד הרווחה בשנת 2014. המסקנות נובעות בעיקר מגידול בתוחלת החיים וחישובים אקטוארים מסובכים להבנה של אדם מן הישוב.
לנוכח גל השמועות וההדלפות פנינו לפקידי אגף שוק ההון והביטוח במשרד האוצר/ המפקחת על הביטוח ונקבעה לנו פגישת הבהרה ב 23 לאוגוסט.

אנו חוזרים ומדגישים כי לא ניתן יד לפתרונות שנמצאים "מתחת לפנס" ולא נסכים שיפגעו בכיסוי הביטוחי שלנו ובאפליית הרוכבים לעומת שאר משתמשי הדרך. שנים שמעמיסים עלינו הרוכבים את כל העיוותים בחוק הפלת"ד והפתרון לא נמצא אצלנו אלא בשינוי תפיסה והבנה שהפתרון אמור להגיע מחברות הביטוח ומהרווחים האסטרונומים אותם הם גורפים מתיק ביטוח החובה השמן ועתיר הרווחים שנמסר לידיהם ללא תמורה.

אנו שמים את יהבנו בשר האוצר משה כחלון, שר אוצר שהאג'נדה שלו היא חברתית ושר אוצר שהבטיח לנו הוזלה משמעותית בתעריפי ביטוח החובה. לא יכול להיות שכלי רכב שנרכש בעיקר ע"י רוכבים צעירים ומעוטי יכולת, סטודנטים וכאלה שפשוט מאסו בפקקי התנועה האין סופיים, יהפוך למותרות שרק בעלי ממון יוכלו להשתמש בו בעתיד.

באחריות שר האוצר גם למצוא פתרון לתופעה המתגברת והמדאיגה, בה 30% מהרוכבים כלל אינם רוכשים ביטוח חובה ולפתור אותנו מההגדרה של "מסורבי ביטוח".

בפגישה שהתקיימה הערב עם נציג איגוד יבואני הרכב הדו גלגלי (שליווה אותנו גם במאבקים קודמים) וגורמים נוספים שהתארגנו לצורך המאבק,הובהר שכל צעד שיינקט יעשה תוך הפעלת שיקול דעת ואחריות כלפי ציבור הרוכבים ובאופן לגיטימי.

אנו נמשיך לעדכן אתכם במידע על התקדמות במאבק ונבקש גם מכם באחריות ובשיקול דעת.

אליקו אלג'ם -יו"ר ע"ר מועדון האופנועים הישראלי

ערן אברהמוב- דובר המועדון מועדון האופנועים הישראלי

פורסם בקטגוריה ארועים ופעילויות, כללי, פעילות אל מול הרשויות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות על מאבק הרוכבים למען ביטוח חובה הוגן

 1. מאת אורי‏:

  יהיה מעניין להעביר שבוע בו כל הרוכבים יעברו למכונית בתל אביב.

 2. מאת גולן‏:

  בהצלחה חברים,
  תחזרו עם חדשות משמחות

 3. מאת נסיה‏:

  הי. האם תוכל לידע את הקוראים לגבי מסקנות הפגישה מאתמול?

 4. מאת *‏:

  אם אף אחד לא ישלם הם יהיו חייבים להתקפל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *